Göranssonska stiftelsen stöder Textil Design Skolan i ett viktigt skede!

Textil Design Skolan har blivit auktoriserad av Nacka kommun för gymnasial vuxenutbildning inom mode textil design.

Textil Design Skolan har fått finansieringen från Göranssonska stiftelsen i ett viktigt skede för att säkra Mode Textil Design utbildningens framtid i Sandviken.

"Vi tackar Göranssonska stiftelsen för stödet till att säkra mode textil design utbildningen som funnits i Sandviken sedan 1960-talet. Det är fantastiskt att Göranssonska stiftelsen stöder mode textil design utbildningen som är unik med toppkvalitet. Mode textil design utbildningen leder till jobb, nyföretagande och högre studier för de kreativa talangerna i modebranschen som är en framtidsindustri".
Birgitta Persson, Textil Design Skolan i Sandviken AB