Textil Design Skolan söker ej ESF projekt!

EU kommissionen har beslutat att ge Sandviken EU krisstöd eftersom Sandviken har en ungdomsarbetslöshet på 28%.

Tyvärr har Textil Design Skolan beslutat att inte ansöka om EU projekt eftersom Arbetsförmedlingen har inflytande över detta. Textil Design Skolan har försökt sträcka ut en hand till Arbetsförmedlingen för att få gång ett samarbete. Enligt Arbetsförmedlingen så har de inga behov för sömmerskor i deras system. Därför är Tillväxtverkets analys om svenska modebranschen oerhört viktigt för en tillväxtbransch som omsätter 237 miljarder med en tillväxt på 3,4% och exporttillväxt på 7%.

Men med så olika syn på omvärldssituationen mellan Arbetsförmedlingen och Tillväxtverket så anser  Textil Design Skolan att det inte är värt att söka eftersom Textil Design Skolan ändå skulle diskrimineras.

Kommentera gärna:

Senaste inläggen

Senaste kommentarer

Bloggarkiv

Länkar

-

Etikettmoln

-